Представете си, че всеки ден ходите с тесни обувки. След известно време краката ви ще имат мазоли, а след това, ако не им дадете почивка, мазолите ще се превърнат в рани.
За да не се случи това, краката ви имат нужда от почивка. През това време, кожата ще се възстанови и наранените места ще заздравеят, ще се изградят нови клетки и краката ви отново ще бъдат наред.
Същият процес се случва и с мускулите, защото те представляват същата биологична тъкан, както и кожата, и те имат нужда от почивка. Ако не дадете почивка на мускулите си след като тренирате, неизбежно ще има травми. И така…..
Колко често да тренирате?
Статистиката е установила, че за възстановяване на мускулите, в зависимост от индивидуалните особености, са необходими между 48 и 72 часа. Например, на бицепса са достатъчни 48 часа, а по-широките мускули се нуждаят от по-голяма почивка, около 72 часа. Освен това, нервната система не бива да се натоварва с тренировъчен стрес всеки ден. Организма задължително се нуждае от дълбок покой, ето защо най-ефективно е да тренираме през ден.
Колкото по-силни ставате като тренирате, толкова по-големи трябва да бъдат натоварванията на мускулите за техния растеж. Уви, способността на тялото ни да се възстановява е по-бавен процес, отколкото нарастването на силата и издръжливостта. За да се постигнат добри резултати от тренировките, натоварванията трябва периодично да се променят. Например, промяна на упражненията или смяна на спорта, който тренирате.
Вашата цел в тренировките е постоянен напредък. За целта трябва да установите баланс между интензивността на тренировките и пълноценното възстановяване.
Вслушвайте се в тялото си и определете дали нямате симптоми за претоварване. Към тях се отнасят:
Общо усещане за умора;
Раздразнителност;
Лош сън;
Лош апетит;
Болки в ставите;
Тежест и болки в главата, гадене;
Лошо настроение.
Достатъчно е да имате поне два от тези симптоми и вие няма да можете да тренирате с пълен капацитет. Единственият начин да се възстановите е малко почивка, толкова дълго, докато отново не почувствате вкус към тренировките. Претоварването не само може да ви донесе физическа вреда на организма, но и за дълго, а може и завинаги, да убие във вас желанието да тренирате някакъв спорт и въобще да се грижите за себе си.
Докато си почивате и възстановявате, трезво преценете своята програма за тренировки. Може би трябва да съкратите броя на тренировките, времето, или тяхната интензивност. И когато отново се върнете в залата за тренировки, постарайте се да следвате стриктно програмата.
Пълноценният сън също играе съществена роля във възстановяването на организма. По време на сън, тялото възстановява изразходваните през деня резерви и активира изработването на хормона на растежа. Не си позволявате да спите недостатъчно!
И още един много важен елемент от веригата – напълно балансирана диета, правилното хранене. Повечето (55-60%) от калориите трябва да получавате от въглехидрати, 25-30% от протеини, и само 10-15% от мазнини. Не трябва да забравяте за витамините. Особено добра помощ за възстановяване оказват витамин В и витамин C. Група B подобрява усвояването на белтъчини и въглехидрати, а витамин C укрепва имунната система и предпазва от настинки и различни вирусни заболявания.
Запомнете – ако не си дадете възможност за възстановяване, тренировките ще ви донесат само вреда. Ще слабеете и ще чувствате постоянна умора. Философията на камикадзе не е подходяща за спорта. Когато тренирате, трябва да се стремите не към количество, а към качеството на тренировката. Тогава всичко с вас ще бъде наред и вие ще се чувствате прекрасно!
Значението на хидратацията: как да пием правилно
Футболни аксесоари в разпродажба – възползвайте се от страхотните цени
3 съвета как да носим дамски спортен комплект